Embedded Carrier Board MB-COMHPCM-100100-1 for COM-HPC® Mini modules
Compact system platform in combination with TQMxCU1-HPCM and TQMxCU3-HPCM modules.
Embedded Carrier Board MB-COMHPCM-100100-1 from TQ
  • Ultra-compact 100 × 100 mm carrier board designed for COM-HPC® Mini modules
  • Optimized mechanical and thermal layout with a flat design for efficient integration and cooling
  • Extensive high-speed I/O interfaces including Gigabit Ethernet and USB 3.0
  • Expandability via PCIe-based M.2 slots for NVMe storage and communication modules
  • Industrial-grade design for extended temperature range and durable design for 24/7 operation
Graphics
Display:
  • 1x Mini Display Port with up to 4K
Communication interfaces
Ethernet:
  • 2x 2,5 Gbit Ethernet
USB:
  • 2x USB 3.0 (Type A)
  • 1x USB 3.2 (Type C)
Serial Ports:
  • 1x RS-232
Other interfaces
M.2:
  • 1x M.2 Key E 2230 (PCIe x1, USB 2.0) for WLAN/BT
  • 2x M.2 Key M 2242 (PCIe x4) for SSD
General data/basic data
Power supply:
  • Battery: 3 V, CR2032 (replaceable)
  • Voltage: 12 V DC / Connector type: Phoenix MSTBA2,5/2-G-5,08
Dimensions:
  • Embedded NUC (eNUC), 100 x 100 mm
Temperature range:
  • Operating temperature: -20°C...+85°C